Илије Гарашанина 5, 11000 Београд 011/ 32 42 418 biblioteka@milutinbojic.org.rs

Концерт поводом стогодишњице објављивања првог броја часописа "Зенит"

Онлајн концерт повом стогодишњице објављивања првог броја часописа Зенит (фебруар 1921.), једног од најзначајнијих авангардних часописа на територији Југославије.

Наступа Ансамбл Микро.

Концерт се емитује уживо из библиотеке са почетком у 18.33 на нашем Јутјуб каналу.

Петак 12.02.2021. у 18.33

Збир цифара дан+месец (1+2+0+2=5), година (2+0+2+1=5) и дана у недељи (ПЕТак) = 15

Петнаест представља нумеричку основу која дефинише елементе концерта:
Трајање композиције 15 минута, укупно 3 композиције (основа збира)
Почетак концерта је у 18.33 (1+8+3+3=15)

Музика, у класичном смислу, изводи се тоновима и гласом. Музичка фраза састоји се из тонова а речи из слова. Висина тона има одређену фреквенцију. Сваки тон у композицији има одређено трајање. Фреквенција, трајање и глас као елементи музике добијају нову функцију у композицији, постају основ композиције а број 15 је дефинише.  

Слон (Фреквнеција)
Слон комуницира у фреквентном опсегу од 15-35 Hz. Kомпозиција се изводи на озвученом цреву (сурла) а модулацијама се добија крајњи звук. Основна фреквенција за модулацију је 15 Hz.

Фртаљ (Трајање)
Време меримо часовником. До појаве дигиталних часовника, сваки часовник емитовао је звук. Озвучен часовник на навијање извор је за даљу модулацију звука.

Глас
Гласови "А Е И О У Ж З Р С Х Ш" могу непрекидно звучати док гласови "П Т Ф Д" производе ритам. Kомбинацијом ових 15 гласова са додатим ефектима и модулацијама настаје композиција.

Ансамбл Микро:
Мирослав Миша Савић - електроника
Андрија Сагић - акустика

Мирослав Миша Савић, композитор, уметник перформанса, продуцент, дизајнер звука и музички педагог.
Дипломирао је композицију и оркестрацију у класи Василија Мокрањца на Факултету музичке уметности у Београду. У београдској опери учио је дириговање код Борислава Пашче. Активно учествовао у раду Електронског студија на Радио Београду. Био је члан "Ансамбла за другу нову музику" и авангардне композиторске групе "Опус 4". Активно је учествовао у Европском пројекту Минималистичке Музике. Са Андријом Сагићем покреће Фестивал микротоналне музике и оснива ансамбл Микро. Члан је Удружења композитора Србије и УЛУС-а. Преко 30 година био је музички уредник СКЦ-а

Андрија Сагић, филозоф, мултиинструменталиста, флуксус уметинк.
Дипломирао филозофију на Филозофском факултету у Београду. Похађао мајсторске курсеве Средњовековног певања у Београду и удараљки у Немачкој. Са Мирославом Мишом Савићем покреће Фестивал микротоналне музике и оснива ансамбл Микро. Уметнички руководилац ансамбла за Средњовековну музику "Ludus Musicus". Члан је ансамбла за рану музику Ренесанс, Српског Византијског хора "Мојсије Петровић" и ансамбла "Београдска чалгија". Снимао је за архиву Радио Београда. Бави се истраживањем микротоналних система од античких до савремених и археоакустиком. Члан је УМУС-а.

 

Дигитално издање свих бројева часописа ЗЕНИТ можете погледати у дигиталној НБС на ОВОМ ЛИНКУ.