- Детаљи
- Read Time: 1 min
МЕСЕЦ КЊИГЕ - МЕСЕЦ ПОПУСТА
ПОПУСТ ЗА ГОДИШЊУ ЧЛАНАРИНУ
СТУДЕНТИ - 400
УЧЕНИЦИ ОСНОВНЕ И СРЕДЊЕ ШКОЛЕ - 400
ЗАПОСЛЕНИ - 750
НЕЗАПОСЛЕНИ - 500
ОДРАСЛИ - 750
Позивамо вас да нас
од 10. октобра до 10. новембра 2024.
посетите у нашим библиотекама на Палилули:
- Детаљи
- Read Time: 1 min
У четвртак, 19. септембра 2024. године у 18.00 часова, у Библиотеци „Милутин Бојић“ у Београду,
отворена је изложба дидактичких средстава „Играм се и учим, весела азбука“ Душана Џопалића.
На изложби су приказани дидактички материјали који олакшавају учење азбуке: дрвена слова азбуке „АзБрка“, 3Д фигуре слова, бројни постери и други образовни материјали. Ови материјали нашли су примену у бројним предшколским установама и основним школама широм Републике Србије и региона и од велике су помоћи васпитачима и учитељима који их примењују као педагошко средство у свом раду. „АзБрка“ се примењује и у оквиру радионица Дечјег одељења Библиотеке града Београда и Музеја Вука и Доситеја. Слова су и део сталне поставке Музеја Вука и Доситеја. На годишњој смотри друштвено одговорних играчака „Играчка са сврхом 2023“ азбука је заузела прво место добивши Титулу играчке са сврхом Grand Prix 2023 - Титулу најбоље друштвено одговорне играчке у Србији, као и Титулу инклузивне играчке са сврхом 2023.
Сарадници и ствараоци на овом пројекту су: Младен Анђелковић, Тамара Аксентијевић, Теодора Лучић и Нина Миленовић Јовановић, илустратори; Снежана Соколовић, Александра Томић, Марија Бањац и Миша Ђорђевић, уметници; Ана Бошковић, керамичарка; Ана Јовановић, Наташа Џамбић и Милена Соро, плетиље; Марко Гроздановић, Немања Стефановић и Михал Топољски, 3Д дизајнери и штампари; Александра Жуњанин, песникиња; Јована Џопалић, фотограф, док је графичку обраду урадио Милош Антић.
- Детаљи
- Read Time: 1 min
У периоду од 2. до 4. октобра ове године у Сокобањи биће организована обука за дигитализацију културног наслеђа. Планирано време рада током обуке је од 10 до 18 часова са паузом.
План рада:
1. дан - Планирање дигиталних колекција и рад са скенерима
2. дан - Обрада скенираног материјала и припрема за даљу обраду у процесу дигитализације
3. дан - Рад у софтверском пакету ResCarta, публиковање дигиталних колекција на веб
Обука је БЕСПЛАТНА за све полазнике. Превоз и смештај обезбеђују полазници.
Спремите разне примере грађе из ваших фондова (књиге, новине, фотографије, разгледнице...).
За учешће на обуци неопходан је преносни рачунар, воља за радом, спремност да усвојено знање и вештине пренесете колегама у окружењу.
Обуку организују Библиотека "Милутин Бојић", Народна библиотека "Стеван Сремац" Сокобања и Народна библиотека Пирот уз подршку Министарства Културе.
Реализацију обуке изводе:
Милан Јовановић, Народна библиотека Пирот
Андрија Сагић, Библиотека "Милутин Бојић", Београд
Због ефикасности у раду број полазника је ограничен на 20.
Позивам заинтересоване колеге да се пријаве путем формулара
https://forms.gle/SEKceGYDrirNvwLN9
Рок за пријаве је 15. јул 2024.
Обавештење о формирању групе 1. август 2024.
Молим колеге да упишу контакт е-пошту коју редовно проверавају ради ефикасније организације даљих активности, а ако сте на одмору да на време примите обавештење и јавите нам да знамо да вас пустимо да одмарате :)))
Одморите преко лета па да радимо :)
- Детаљи
- Read Time: 1 min
Овог петка, 24. маја 2024. отвара се први „Палилулски сајам књига“ на пијаци „Палилула“
Први „Палилуски сајам књига“ биће одржан од петка до недеље, од 24. до 26. маја, на пијаци „Палилула“. Сајам ће у 14 часова свечано отворити књижевници Ивана Димић, драматург и Вања Булић, новинар и писац. Штандови издавача на пијаци „Палилула“ биће доступни љубитељима књиге у периоду, од 11 до 19 часова, уз попусте и до 50 посто. Током сајамских дана биће представљен већи број књига у летњој читаоници Библиотеке „Милутин Бојић“, а на штандовима на пијаци „Палилула“ биће присутни писци који ће потписивати књиге и разговарати с читаоцима. Ову манифестацију организују ЈКП Београдске пијаце, Библиотека „Милутин Бојић“ и издавачка кућа „Либерланд“. На Палилуском сајму књига учествују издавачке куће Архипелаг, Геопоетика, Лагуна, Лом, Либерланд, те издаваштво Библиотеке града Београда и Библиотеке „Милутин Бојић.
- Детаљи
- Read Time: 1 min
Одлуком стручног жирија у саставу Милета Аћимовић Ивков (председник), Слађана Илић и Дарко Даничић, победник овогодишњег 11. по реду конкурса за Награду „Милутин Бојић“ је . Ивана Пантелић Мијатовић. Њен циклус песама који је на конкурс стигао под шифром „Млада река галебова“ оцењен је као најбољи међу укупно 60 пристиглих пријава на конкурс.
Ивана Пантелић Мијатовић рођена је 1994. године. Основне и мастер студије Српске књижевности и језика завршила је на Филолошком факултету у Београду. Њен рукопис поезије „Сок од дуња“ нашао се 2020. године у ужем избору за Награду „Милутин Бојић“. Књигу поезије „Чамци за птице“ објавила је у оквиру едиције „Прва књига“ Матице српске 2021. године за коју је добила награду Фестивала литерарног стваралаштва „Фелис“. На конкурсу Контраст издаваштва „Танане револуције“ њена песма „Болничка соба“ нашла се међу одабраним песмама за зборник који је објављен 2023. године. Поезију објављује и онлајн, а неке од песама се могу наћи у онлајн магазинима („Култ“, „Поента“, „Либартес“). Ради као наставница српског језика и књижевности у основној школи у Лазаревцу.
Свечана додела награде биће уприличена у понедељак 20. маја 2024, поводом Дана библиотеке „Милутин Бојић“, у матичном одељењу у Илије Гарашанина 5, с почетком у 18 часова.
Програм ће почети с представљањем књиге „Садашња чуда“, прошлогодишњег добитника награде Спасоја Јоксимовића.
Награда „Милутин Бојић“ за младе песнике, коју је 2014. године, уз подршку Министарства културе, установила Библиотека „Милутин Бојић“, у претходних десет година имала је следеће лауреате:
Милица Милосављевић (добитник Награде за 2014. годину),
Радомир Митрић (2015)
Бојан Тодоровић (2016)
Ајтана Дрековић (2017)
Александра Батинић (2018)
Марко Поропатић (2019)
Немања Драгаш (2020)
Александра Јовичић Ђиновић (2021)
Искра Брајовић (2022)
Спасоје Јоксимовић (2023)
Свим добитницима, поред доделе свечане повеље, библиотека „Милутин Бојић“ објавила је књиге песама.
- Детаљи
- Read Time: 1 min
ПОПУСТ ОД ДАНА КЊИГЕ ДО ДАНА БИБЛИОТЕКЕ
ПОПУСТ ЗА ГОДИШЊУ ЧЛАНАРИНУ
СТУДЕНТИ - 400
УЧЕНИЦИ ОСНОВНЕ И СРЕДЊЕ ШКОЛЕ - 400
ЗАПОСЛЕНИ - 750
НЕЗАПОСЛЕНИ - 500
ОДРАСЛИ - 750
Позивамо вас да нас
од 23. априла до 19. маја 2024.
посетите у нашим библиотекама на Палилули:
- Детаљи
- Read Time: 2 mins
Wednesday, April 24, 2024, 7PM (19.00)
"Milutin Bojić" Library, Ilije Garašanina 5
Hans-Georg Moeller: Is AI intelligent?
Moderator: Ljubiša Bojić, Institut for Philosophy and Social Theory, University of Belgrade
Host: Andrija Sagić
Are Large Language Models (LLM) like Chat GPT and algorithms really best understood in terms of artificial “intelligence,” or is this a rather unfortunate and misleading metaphor? The presentation will argue (following Elena Esposito) that LLMs have no intelligence and don’t think but, instead, communicate. At least as of now, they can be understood as a kind of “jargon machines” whose usability is rather limited.
Hans-Georg Moeller is a Professor at the Department of Philosophy and Religious Studies at the University of Macau. He authored numerous books including Profile Yourself:
Identity after Authenticity, Genuine Pretending: On the Philosophy of the Zhuangzi (both with Paul D’Ambrosio), The Moral Fool: A Case for Amorality, and The Radical Luhmann (all with Columbia University Press). He is content creator of the YouTube philosophy channels Carefree Wandering and Philosophy in Motion.
This event is co-organized by Serbian Branch of the Millenium Project.
Још чланака …
- Расписан је конкурс за Награду „Милутин Бојић“ за младе песнике за 2024. годину
- Представљање књиге "Даље од краја света", 14. 03. 2024.
- HAL (Sentient AI), and the Logic of Epistemic (Rigorous) and Heuristic (Problem-Solving) Spaces, 26. 03. 2024.
- Библиотека у Подунавско немачком црквеном музеју у Апатину