Илије Гарашанина 5, 11000 Београд 011/ 32 42 418 biblioteka@milutinbojic.org.rs

Представљање фототипског издања Мирослављевог јеванђеља и пројекција филма "У почетку беше реч"

У оквиру програма културе и уметности "Слободно код Бојића" сутра, у петак 2. децембра 2016. године  у 19 сати у матичном одељењу библиотеке "Милутин Бојић", Илије Гарашанина 5, биће представљено фототипско издање Мирослављевог јеванђеља и приказан филм "У почетку беше реч" Бошка Савковића.
 

"У почетку беше реч" није филм направљен по књизи. Ово је филм о књизи.

Јунак овог документарног филма је Мирослављево јеванђеље, рукопис који по лепоти нема премца међу сачуваним православним јеванђелистарима, света књига на којој је утемељен светогорски манстир Хиландар, једина реликвија коју су љубоморно у свом поседу чувале све три српске краљевске династије - Немањићи, Обреновићи и Карађорђевићи. Мирослављево јеванђеље представља јединствени споменик и реликвију европске и светске културне баштине. Оно је један од најстаријих сачуваних рукописа на европском тлу и верно одсликава и носи дух хришћанске Европе дванаестога века. Његова историја слична је историји Европе, узбуркана, вечно променљива и суочена с изазовима времена. Зато је снимање филма обављено на готово целокупном европском континенту, на оригиналним локацијама у Црној Гори, Хрватској, Русији, Аустрији, Албанији, Светој Гори, Косову, Грчкој, Босни и Херцеговини и Србији. 


Филм осветљава јединствену судбину овог рукописа из 12. века - од његовог настанка у данашњој Црној Гори до уписа рукописа у регистар УНЕСКО "Памћење  света".
Сценарио је базиран на деценијском истраживању које је довело је до отварања непознатих архива и директног увида у судбине људи који су више од осам векова, уз Божју помоћ, бринули о овој реликвији. На тај начин, кроз визуру Мирослављевог јеванђеља, добили смо један нови, живи и често битно другачији поглед на хришћанску историју српског народа. Ово је филм о Србији у којој упоредо с егоистичним владарима и политичарима живе људи који стварају дела која спадају у сам врх светске културе, људи који имају свест о вредности тих дела и који их по цену живота чувају, људи који оплемењују свет у којем живимо.

Филм открива ко је био, у историји мало помињан, хумски кнез Мирослав који је наручио израду рукописа. Претпостаља се да овај рукопис била света књига из које се вршила служба божија приликом оснивања манастира Хиландар; филм говори и о томе како је са Свете Горе украден један лист пергамента који је доспео у Императорску библиотеку у Петрограду и пронео глас о прелепом српском рукопису; како је рукопис доспео у руке српског краља Александра Обреновића и како је мистериозно нестао у ноћи када је извршен Мајски преврат, краљ Алесандар убијен, а на српски  престо стигла династија Карађорђевића; како је почетком Првог светског рата рукопис нађен и какву је пажњу имао током повлачења српске војске преко Албаније; како је поново нестао током Другог светског рата и како је годинама стајао на поду Народног музеја у Београду;  

Фототипско издање овог рукописа које је штампано у Јужноафричкој републици постала је једина забрањена књига током владавине Слободана Милошевића. 

Од некада забрањене књиге, дана се фототипско издање Мирослављевог јеванђеља данас се налази и у специјалним колекцијама највреднијих штампарских подухвата света - у Конгресној библиотеци у Вашингтону, Британској библиотеци, библиотекама универзитета Принстон, Харвард, Јејл, Оксфорд.., као и у Гетеовом институту у Минхену, Берлинско-бранденбуршкој академији уметности... 

Као забрањено, фототипско издање ове књиге је прошверцовано у Србију у време када се увелико продавало у свету. Штампано је само 299 примерака у пуном формату и колору, са опремом која је готово идентична оригиналу. Сваки примерак је нумерисан, цена књиге је 3.800 евра и преостало је још само осам непродатих примерака. Један од тих примерака књиге биће изложен током пројекције филма у Бечу.

Паралелно с филмом снимана је и ТВ серија у трајању од пет сати која прати судбину Мирослављевог јеванђеља до данашњих дана. Емитовање овог серијала померило је границе у продукцији српске документаристике и натерало многе културне раднике да преиспитају своје знање о највреднијем споменику српске писане културе.

Филм је награђен на многим светским фестивалима.
режија: БОШКО САВКОВИЋ
сценарио: ВЕЉКО ТОПАЛОВИЋ и БОШКО САВКОВИЋ
наратор: ПРЕДРАГ МИКИ МАНОЈЛОВИЋ
о књизи говори: ВЕЉКО ТОПАЛОВИЂ
директор фотографије: ВУК ДАПЧЕВИЋ
оригинална музика: ЗОРАН КИКИ ЛЕСЕНДРИЋ
друга камера: ГОРАН ШЉИВИЋ
монтажа: ГОРАН ДОБРОСАВЉЕВИЋ
дизајн тона: ВЛАДИМИР РАЦКОВИЋ 
истраживачи: ВЕЉКО ТОПАЛОВИЋ и ДУШАН МРЂЕНОВИЋ
продуцент: БОШКО САВКОВИЋ

Бошко Савковић је наш познати документариста, иза кога стоје десетине међународних награда за документарна остварења, међу којима су "У почетку беше реч - Мирослављево јеванђеље", "Плодови зиме", "После бомби", као и за најновији промотивни филм о Србији "Србија - једно путовање безборој доживљаја" рађен за Туристичку организацију Србије.
За филмове "Плодови зиме" и "После бомби" награђен је Златним и Сребрним делфином на Фестивалу корпоративних медија који се традиционално одржава у Кану.