Илије Гарашанина 5, 11000 Београд 011/ 32 42 418 biblioteka@milutinbojic.org.rs

Вести

Преминуо велики српски писац Бранимир Шћепановић

Бранимир Шћепановић, аутор једног од најпревођенијих дела српске књижевности, романа "Уста пуна земље", преминуо је у Београду, 30. децембра 2020.

Шћепановић је рођен у Подгорици 19. априла 1937. у Зетској Бановини, у тадашњој Краљевини Југославији.

Остварио се у књижевном и филмском стваралаштву. Поред романа "Уста пуна земље", за који је 1974. године добио Октобарску награду града Београда и који га је прославио у свету (преведен на преко 30 језика), остаће упамћен и као аутор новеле "Смрт господина Голуже", према којој је редитељ Живко Николић снимио истоимени филм. Занимљиво је да је овај филм доживео запажену екранизацију и у Америци 1997. године (под насловом "Џулијен По"). Екранизован је и његов роман "Искупљење" у швајцарско, немачко, француској копродукцији.

Целокупно књижевно стваралаштво Бранимира Шћепановића:

Пре истине, приповетке (Београд, 1961);
Срамно лето, роман (Београд, 1965);
Уста пуна земље, роман (Београд, 1974) — преведен на француски (два издања), грчки (три издања), руски, пољски, мађарски, словеначки, чешки, бугарски, македонски, словеначки, албански, јапански, шведски, енглески, италијански, немачки, дански и фински језик;
Смрт господина Голуже, и остале приповетке (Београд, 1977);
Искупљење, роман (Београд, 1980).

Шћешановић се окушао и као филмски сценариста. Његово свакако најзначајније остварење је сценарио за чувени ратни филм "Сутјеска" (поред њега, на сценарију за овај филм су радили и Сергеј Бондарчук и Миљенко Смоје). Осим овог, Шћепановић је написао сценарије за следеће филмове:

Срамно лето;
Време леопарда;
Оно море;
Како умрети;

Један од последњих јавних наступа Бранимира Шћепановића био је 21. априла 2016. године у Библиотеци "Милутин Бојић". Том приликом о књижевном стваралаштву Бранимира Шћепановића говорио је проф. др Мило Ломпар, аутор предговора књиге изабране Шћепановићеве прозе "Оно друго време" објављене у едицији "Коло" Српске књижевне задруге.

https://www.youtube.com/watch?v=SItZAhb-8fA