Девето издање фестивала КРОКОДИЛ под називом ПРИПИТОМИТИ ТАМУ одржаће се 16, 17. и 18. јуна.
Вечерњи програм фестивала – 16. и 17. јуна – традиционално ће се одржати на амфитеатру испред Музеја Југославије (Ботићева 6), док се дневни-дебатни програм – 17. и 18. јуна – одржава у Центру за културну деконтаминацију (Бирчанинова 21).
На овогодишњем фестивалу представиће нам се норвешки писац Ерленд Лу, миљеник домаће читалачке публике. Захваљујући препознатљивом ироничном књижевном стилу, Ерленд Лу је за кратко време постао један од најпознатијих европских аутора, а књиге су му преведене на више од двадесет светских језика.
Из Прага, на први софа-интервју фестивала КРОКОДИЛ долази нам Лордан Зафрановић, један од најконтраверзнијих и најпровокативнијих домаћих редитеља чувене Прашке школе.
Друге фестивалске вечери, такође у оквиру софа-интервјуа, разговараћемо с још једним чувеним редитељем чије се стваралаштво такође везује за Прашку школу, Срђаном Карановићем, о његовом филмском и телевизијском делу.
На овогодишњем фестивалу КРОКОДИЛ, представићемо и списатељицу и мировну активисткињу Светлану Слапшак, добитницу овогодишње Виталове награде за књижевно дело Равнотежа.
Истакнути прозни и драмски стваралац Слободан Шнајдер читаће из свог најновијег романа Доба мједи, велике саге о судбини фолксдојчера на простору бивше Југославије, за који је 2016. добио највећу регионалну Награду Меша Селимовић.
Иван Ивањи, који је преко двадесет година био преводилац за немачки језик Јосипу Брозу Титу, читаће из свог последњег романа Мој лепи живот у паклу, у коме се осврће на свој живот започет пре скоро девет деценија у тадашњем Бечкереку и искуство које је као шеснаестогодишњи дечак јеврејског порекла понео из логора смрти Бухенвалд.
Роман Пјевач у ноћи, истанчана љубавна прича, а уједно и озбиљна критика свих наших фашизама и страха од слободе, вишеструко награђиване прозне ауторке и песникиње Оље Савичевић Иванчевић, још једне од учесница овогодишњег фестивала КРОКОДИЛ, недавно је објављен и у Србији. Ауторка ће представити како ово дело тако и поетску збирку Мамасафари.
Ламија Бегагић једна је од најистакнитијих младих ауторки из БиХ. На овогодишњем фестивалу КРОКОДИЛ представиће свој први роман У зони, сторију о животу професионалне спортисткиње која престаје да се бави спортом у тридесет петој години и новом свету који покушава да формира око себе и у себи.
Зоран Ферић читаће из романа На осами поред мора који се бави сазревањем и еротичношћу зрелог доба југословенског хедонистичког социјализма. Зоран Ферић има сјајну перцепцију на читавом простору заједничког језика а овај његов најновији роман у Србији објављује издавачка кућа Боока.
У оквиру овогодишњег фестивала представићемо још и монографију Огледала Луне којом је овој музичкој групи коначно дат заслужени положај једног од најзначајнијих бендова раних осамдесетих. Поред Слободана Тишме, певача овог бенда, писца и добитника НИН-ове награде, о књизи ће говорити и њени аутори Горан Тарлаћ, Предраг Буца Поповић и Саша Ракезић.
Кроз интересантно предавање, Александар Зограф провешће нас кроз свет Малих открића што је и назив његове најновије збирке кратких, поетичних и документарних стрипова које редовно црта у форми стрип-колумне за часопис Време.
На дело Биљане Јовановић, једне од зачетница феминистичког правца у југословенским књижевностима седамдесетих година, скренућемо пажњу кроз осврт на два њена недавно реиздата култна романа, Пада Авала и Пси и остали.
Крокодилов резиденцијални програм за писце активан је од 2012. године и до сад је у њему боравило педесет пет писаца из осамнаест земаља. Кроз разговор с тренутним гостом резиденције, младим хрватским аутором Свеном Поповићем, указаћемо на важност овог програма за континуирану културну размену у оквиру региона али и читаве Европе.
Осим софа-интервјуа, наступа, читања те музичких и глумачких перформанса, фестивал КРОКОДИЛ ће и ове године организовати разнолике трибине у оквиру којих ћемо се бавити најактуелнијим друштвено-политичким темама из перспективе уметности и културе. Дебатни програм одржаваће се 17. и 18. јуна у београдском Центру за културну деконтаминацију.
Трећу годину заредом фестивал има и хуманитарни карактер. Пријатељ овогодишњег КРОКОДИЛА је Хемофарм фондација с којом од 2016. године уједињујемо снаге у пројекту ПРОДУЖИ ЖИВОТ, с циљем подизања свести јавности о трансплантацији и донирању органа. И ове године ћемо кроз интересантне програме скретати пажњу на неопходност донирања органа и позивати посетиоце фестивала да постану власници донорских картица.
Програме воде и модерирају: Круно Локотар, Мима Симић, Владимир Арсенић, Иван Велисављевић, Игор Штикс и Драган Кремер.
Извор: www.krokodil.rs