Илије Гарашанина 5, 11000 Београд 011/ 32 42 418 biblioteka@milutinbojic.org.rs

Вести

Завршно вече Фестивала европске књижевности: Најбоље од свега. Најбоље за све

Завршног, четвртог дана 6. Београдског фестивала европске књижевности на програму је панел о популизму у савременој култури, политици и друштву, на коме вас очекују занимљива расправа, сусрет и разговор с Михајлом Пантићем, као и пројекција филма "Мисија Лондон"

 
Како је настао популизам, зашто је постао тако видљив и доминантан процес баш у овом тренутку, који су га социјални, економски и културни услови омогућили, колико је популизам оружје маса или је, заправо, модел којим се масе злоупотребљавају, да ли је за појаву популизма заслужан феномен растуће неједнакости или много важнију улогу има одустанак средње класе од културе као извора своје снаге и легитимитета, али и друштвене стабилности, каква је улога елита и културе у настанку и деловању модерних форми популизма – само су нека од питања о којима ће разговарати учесници панела Култура у доба популизма: глобални оквири, локалне боје.

На фестивалу ће бити представљена и нова књига прича Михајла Пантића "Када ме угледа оно што тражим", недавно објављена у издању "Архипелага". Пантић, добитник Андрићеве награде за књигу прича и писац чије су књиге прозе преведене на десетак европских језика, у новој књизи прича истражује збивања и судбине, обичне људе и необичне догађаје, као и трагове блиске историје у непосредној свакодневици у новобеоградским блоковима, поготову у Блоку 21. Књигу "Када ме угледа оно што тражим" сачињавају узбудљиве приче о средовечном искуству живота, о тренутку када човек иза себе има историју, којом је врло често незадовољан, али исто тако често и нема довољно снаге да у потпуности промени животну причу испред себе.
Пантић на сугестиван начин казује приче о љубави и потреби за другим, приче о искупљењу и испуњењу. Настајале у протекле четири године, нове Пантићеве приче говоре о потрази за смислом које његови јунаци траже у различитим тачкама и крајевима себи доступног света, од блока у коме живе до одласка у свет монашког искупљења, од живота на београдском асфалту до тражења мира у животу на реци, од потребе да се разуме властито животно окружење до нагона да се побегне из њега и тако изађе из задатих граница, од узбудљивог сећања на детињство и одрастање до чежње за водом у свим облицима, а море је један од тих повлашћених облика, од страсти која јунаке везује за музику до приче као начина да се превлада свакодневица и открије могући смисао. Пантићеви јунаци су мушкарци и жене слични нама, испуњени нашим надама и зебњама, сложени од наших емоција и искустава. Отуда у њима и њиховим животним и људским изборима препознајемо неке од најузбудљивијих тренутака наших животних искустава.
Шести Београдски фестивал европске књижевности завршава се пројекцијом филма Димитра Митовског "Мисија Лондон" који је настао по истоименом роману Алека Попова.

Програм почиње у 19 сати