Титан националне књижевности Милисав Савић, књижевни историчар, преводилац, дипломата и професор , добитник НИН-овог признања за 1991. годину (које је вратио, баш као и Данило Киш), представиће у петак, 19. фебруара 2016. од 19 сати у УК Пароброд нов љубавни роман са додацима "La Sans Pareille" (*неупоредива, без премца) издавач Агора 2015, из овогодишњег најужег круга за НИН-ову награду.
О називу књиге, садржају и постмодернистичком поигравању формом, у маниру "Школица" Хулија Кортасара, према моделу Бокачовог "Декамерона", као баченој рукавици целокупној културној јавности, пре свега читаоцима, од којих се очекује да познају најмање сто романа светске и националне књижевности, осим аутора говориће Ненад Шапоња, песник, критичар и главни уредник зрењанинске Агоре, уз модерирање Катарине Лазић, уреднице у Пароброду.
Непрекидно преплитање фиктивног, карневалског, мистичног и документарног, уз историографију југословенске ратне драме из деведесетих година прошлог века, до најновије транзиције, "целофанских писаца" и масовне културе, уоквирено је причама у знаку броја десет. Толико је и наратора, под сенкама Милоша Црњанског, Дантеа, Селимовића, Андрића, Шехерезаде, Бранка Миљковића, Чехова, Казанове, Шћепана Малог, Итала Калвина, који акцентирају митологију и усмено предање Балкана, некадашњу Југославију, Београд, Дедиње, Дубровник, Мокру Гору, Сарајево, Нови Пазар, Тутин...
Као што се главни јунаци романа маскирају, безимена избеглица из Југославије мења костиме од ренесансне Симонете Веспучи (беше неупоредива, најлепша) до Дафине из "Сеоба", Србин добија муслиманско име и презиме, тако се и аутор "La Sans Pareille" прерушава.
Битне одреднице његове отворене текстуалне слагалице су Фиренца и Милисав Савић, из одељка са индексом имена, места и појмова.
Спајањем неспојивог, непрестаним сукобом супротности, Савић констатује да је антологијска уметност стална клацкалица између тренутног и вечног, доживљеног и прочитаног. Аутор "La Sans Pareille" проговара о чину писања, и онима којима се пише. Води рачуна о будућим генерацима, које треба да имају свест о моћи трансформације идентитета: појединачног, колективног, верског, родног, полног, националног.
Подсећамо Вас да је лауреат НИН-ове награде, роман "Иследник" Драгана Великића, премијерно у Београду и Србији, промовисан у Пароброду још прошле године, а да 11. марта представљамо роман такође из најужег НИН-овог избора „Парк Логовској" Дане Тодоровић.