Издавачка кућа Booka управо је објавила трећи том највећег књижевног дела XXI века, шестотомног романа „Моја борба“ норвешког писца Карл Увеа Кнаусгора.
Кажу да нас детињство дефинише. Да су радости, боје и светлост које сакупимо тада оно што нас греје, а страхови и тама оно што нас вреба док смо живи. Карл Уве Кнаусгор води нас у чаробан, истовремено и суров свет свог дечаштва, сећања на импресије, доживљаје и спознаје који су га формирали.
О књизи
Четворочлана породица – мајка, отац и два дечака – селе се на јужну обалу Норвешке, у нову кућу, у крај који се тек развија. То су ране седамдесете прошлог века, и чини се да породица материјално боље стоји и да све иде набоље: будућност се чини врло светлом. Невероватно брижљиво, изразито лично и готово раздируће детаљно, Карл Уве Кнаусгор слика свет близак свакоме ко је кадар да у сећање призове сву ону интензивност и новину детињег упознавања света, света у коме деца и одрасли воде паралелне животе који се никада и нигде не укрштају.
Трећи део књиге "Моја борба", можда највише „прустовски“, доноси Кнаусгорово врло живописно присећање на детињство, на спознавање себе, као и сву слојевитост протицања времена, живљења и сећања као таквог.
Биографија аутора
Карл Уве Кнаусгор (Карл Ове Кнаусгåрд) рођен је 1968. у Ослу, а одрастао је на Трумеји и у Кристијансанду. Као деветнаестогодишњак похађа Академију за уметничко писање у Хордаланду. У Бергену је студирао историју уметности и књижевност. У периоду 1999‒2002. ради као уредник књижевног часописа „Вагант“, у којем, поред осталог, пише есеје о Прусту и Де Лилу. Кнаусгор је 1998. године дебитовао романом Ван света (Уте ав верден), постигао велики успех и постао први дебитант који је добио престижну награду норвешке критике „Критикерприсен“. Његов следећи роман Време за све (Ен тид фор алт) излази 2004, и номинован је за неколико награда, између осталих и ИМПАЦ Дублин Литерарy Аwард.
Шестотомни аутобиографски роман Моја борба (Мин камп) излази у периоду 2009‒2011, постиже велики успех у Скандинавији и у свету, добија неколико награда и номинација. Само у Норвешкој продат је у 600.000 примерака. Збирку есеја Америка душе објављује 2013. године. Његова дела досад су преведена на више од двадесет језика, а осим писањем, Кнаусгор се бави и издаваштвом.
Извор: Booka